Rezgés – Resonance

2023. november 24. 18:00 (péntek)
2023. november 24. péntek, 18 óra

REZGÉS-RESONANCE
Liszi Renáta fotóművész kiállítása

A kiállítás megtekinthető:
2023. november 24. – december 9.
Hétköznap és szombaton 10-18 óráig, vasárnap zárva

Helyszín:
Újpest Galéria – Polgár Centrum
1042 Budapest, Árpád út 66.
1 379 3114

Kérjük kedves látogatóinkat, hogy a lenti linkre kattintva jelezze megnyitón való részvételét:
https://forms.gle/i7p9s5bKcQCS7AwD8

Kísérő eseményként a kiállítás nyitva tartása alatt tárlatvezetést és egy finisszázst, záróeseményt tervezünk a következő időpontokban:
2023.11.28. 17 óra – Tárlatvezetés
2023.12.05. 17 óra – Tárlatvezetés
2023.12.09. 16 óra – Finisszázs

Regisztráció finisszázsra:
https://forms.gle/MKm2fonppxDFP8Zh7
Infó: artbyliszi@gmail.com

Liszi Renáta bemutatkozása:
A művész a fény kutatója, fő érdeklődése a rezgésekre irányul, az elektromágneses hullámok, a fényrezgések, a hanghullámok és ezek közös játékai az apró vízfodrozódásokban áll érdeklődési körében. Liszi fotogramjait meditatív környezetben, sötétkamra mélyén saját hangjának vízbe való zengetésével és ehhez egy cseppnyi fény hozzáadásával készíti. Ezen indítatás által az Ige, a hang, a szó teremtő erejének kérdését vizsgálja. Liszi érdeklődése a spiritualitás és annak létezése a kortárs fotográfiában arra késztette, hogy kutassa, miért lehet fontos a metafizika a kultúránkban és a mindennapi életünkben.
„Ahhoz, hogy jó fotós legyél, tudósnak is kell lenned’ – mondja Sugimoto, aki a Lightning Fields című munkáját a korai fotográfiai kísérletekhez, valamint olyan kozmikus eseményekhez hasonlítja, mint például ‘az első meteorit becsapódása a Földbe’. A tudomány azonban nem zárja ki a vallást. ‘Az embereknek a logikán kívül még mindig szükségük van egy másik módra a világ megértéséhez’ – jegyzi meg Sugimoto -, ‘és a művészet és a spiritualitás felé fordulunk, hogy segítsen megérteni a környezetünket és a világot”.
Hiroshi Sugimoto, Könyv: Művészet + vallás a 21. században, 81. oldal.
A lényeg, az ontológia, a nem mindennapi érzékelés eredetének keresése, a láthatatlanon túlra, a mágikus felé való tekintés Liszi számára mindennapos rutin, különösen azért, mert a spiritualitásnak nincs „sajátos jelentése a tudományos elemzésben”. (Lipsey, 1988, 6-7. o.)
A különböző dolgok megtapasztalása a jóga vagy a meditáció gyakorlásával mindenféle vallási gyakorlat nélkül az egyik módja annak, hogy kapcsolatot teremtsünk tiszta természetünkkel ebben a modern korban. Ott ahol az emberek a 20. század után erre az „új” materialista világra figyelnek. Ahol túl sok az anyagi cél, az emberek elfelejthetik, hogy törődjenek „önmagukkal” és a környezetükkel.
A láthatatlan ott van, de a fókuszunk nem a jelenben van, ezért nem tudjuk érzékelni ezeket a részleteket és a dolgok lényegét. A rezgések általában mindenhol ott vannak az ember körül. Ezek láthatatlanul hatnak ránk. Befolyásuk adhat több fókuszt vagy vonhat el.
Liszi fő célja a rezgésekkel, mint elektromágneses hullámokkal – csak úgy, mint a fény-, a hanghullámok – és az emberekben és a földön leggyakrabban előforduló közeggel, a vízzel, mint információ és rezgéshordozókkal dolgozni. Elképzelése Masaru Emoto A víz rejtett üzenetei című könyvén és Liszi mantra zengetési gyakorlatán alapul.
Fotogramjai az elemek természetét, kapcsolatukat és kölcsönhatásukat fejezik ki anélkül, hogy anyagi eszközzel fizikai hatást gyakorolnának rájuk.
Tisztán fény, hang és víz van jelen képeiben.