Nagy Imre Gyula – Papírképek és kollázsok

2025. január 17. 18:00 (péntek)
Papírképek és kollázsok

A kiállítás megtekinthető:
2025. január 17. – február 8.

Helyszín: Polgár Centrum – Újpest Galéria
(1042 Budapest, Árpád út 66.)

Nagy Imre Gyula munkásságáról:

Az hogy mit látunk a képen és hogyan érzékeljük, kizárólag a belső világunkból és életünk tapasztalataiból következik. Mindezt a műveltség, a kultúra és a szellem állapota foglalja keretbe. A vászonnak a struktúrája van, a festéknek vastagsága, a színeknek pedig elektromágneses rezgése. Világunkban minden mozgásban átalakulásban van, minden rezeg.

A geometrikus művész sok évtizedes tanulási folyamat eredményeként jut el a tervezés magas szintjére, amikor a képalkotás a vizuális törvényszerűségek messzemenő figyelembevételével történik. A geometria a felszabadult alkotóművész játéktere, aki külső elvárásoktól mentesen csak a saját belső megérzésére hagyatkozik. A geometria tehát a külső szemlélő számára az első pillanatban megfejtésre való feladvány lehet, ami valójában forma és szín vonal és tér minőségeinek virtuális együttese.

Nagy Imre Gyula festményei egy küzdelmes és következetes művészi életpálya legújabb eredményeit tárja elénk. Fiatalabb éveiben – a kor lehetőségei szerint – különböző rajziskolákban és művészeti körökben szerzett elméleti alapokat és gyakorlati ismereteket. Tanulmányozta a múzeumok remekműveit, megismerte a modern művészet kiemelkedő eredményeit, és céltudatosan fejlesztette művészi képességeit. Mestere volt a legendás hírű rajztanár Fischer Ernő festőművész, rajzi tanulmányainak elmélyítésében pedig fontos szerepe volt Tóth Béla szobrászművésznek. Művészi szemléletének kialakítását Butak András grafikusművész útmutatásai segítették. Az ezredforduló utáni években egyre inkább a konstruktív geometrikus művészet vonzáskörébe került. A különböző egyenessel határolt elemek művészi feldolgozása után az ellipszis és kör, mint kifejezési forma, érdeklődésének középpontjába került.

Nagy Imre Gyula művészete a következő fogalmakkal jellemezhető: ritmus, áttekinthetőség, rend, harmónia, tisztaság, lehatároltság.

Színvilágát mértéktartó visszafogottság jellemzi, kedveli a szürke a világos-kék és a tört sárga árnyalatait, más esetben viszont a fekete-fehér drámai kontrasztját használja fel képeiben. A geometrikus képalkotás alkalmas a forma kiemelésére, az elvont törvényszerűségek festői megjelenítésére, miközben átlátható és tiszta szerkezeti rendet teremt. A művek születésének alapgondolata, hogy minél kevesebb motívummal minél többet tudjon kifejezni.

Nagy Imre Gyula festőművész életműve, szervesen illeszkedik a magyar geometrikus művészet megújuló fővonalába. Műveinek egyéni hangvétele, kiérlelt látásmódja, kiemelkedő jelentőségű a kortárs magyar művészetben.

– Dévényi János festőművész